Fundacja Zdrowie Dziecka

na rzecz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie

Szpital św. Ludwika


ZAPRASZAMY NAONĘ WWW SZPITALABył rok 1864. W Krakowie przebrzmiewały już echa powstania styczniowego i chociaż w Galicji panował stan oblężenia, a wiele rodzin pogrążyło się w żałobie po stracie najbliższych, życie toczyło się dalej swoim rytmem. W tym trudnym czasie 26- letni Jan Matejko kończy swe dzieło „Kazanie Piotra Skargi”. Kiedy przed obrazem niezwykle utalentowanego malarza gromadził się tłum ciekawych. Młody 27- letni doktor Maciej Leon Jakubowski bronił w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego pracy habilitacyjnej. W mieście i okolicach szaleją choroby zakaźne, gruźlica zbiera obfite żniwo. W takich okolicznościach w głowie młodego naukowca i społecznika Macieja Leona Jakubowskiego rodzi się pomysł budowy szpitala dziecięcego.
      Zarys historii Szpitala Dziecięcego ś. Ludwika w Krakowie

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św Ludwika jest najstarszym działającym szpitalem dzieciecym w Polsce. Swoje funkcjonowanie rozpoczął 1 maja 1976 roku. Jego głównym twórcą był ojciec polskiej pediatrii- dr Maciej Leon Jakubowski, a fundatorami m.in.
Wśród grona znakomitych lekarzy, którzy pracowali w naszym Szpitalu znalazł się między innymi Tadeusz Żeleński Boy.Od początku dewizą Szpitala, powtarzaną już przez jego twórcę, było hasło "Walczymy o zdrowie i uśmiech dziecka". Maksyma ta przyświeca wszystkim działaniom naszych lekarzy oraz całego personelu. Pomoc naszym małym pacjentom w szybkim powrocie do pełni sił jest bardzo ważnym elementem ich hospitalizacji i głównym celem Nie możemy jednak zapominać o jakości pobytu w szpitalu, o komforcie psychicznym i fizycznym. Nasi pacjenci nie są "medycznymi przypadkami". Bardzo zależy nam na tym, by, paradoksalnie, miło wspominali pobyt w św. Ludwiku.Obecnie szpital św. Ludwika dysponuje 125 łóżkami w oddziałach:


Przychodnia Przyszpitalna dysponuje następujacymi poradniami:


Wszystkie Poradnie Specjalistyczne naszego szpitala ściśle ze sobą współpracują, co w przypadkach dzieci wymagających leczenia wielospecjalistycznego zapewnia komfort diagnostyczny i terapeutyczny, obniża poziom stresu chorego dziecka, oszczędza czas rodziców.


Zapraszamy do odwiedzenia strony WWW Szpitala (KLIK)

oraz do obejrzenia prezentacji o Szpitalu,

jego historii i teraźniejszości (
KLIK, KLIK)!

 

powrót